مقالات, آموزشی

دلایل بد کار کردن موتور ساندرو

دلایل بد کار کردن موتور ساندرو
دریافت نوبت
دلایل بد کار کردن موتور ساندرو

آنچه خواهید خواند

دلایل بد کار کردن موتور ساندرو موضوعات و مباحث مختلفی می تواند باشد. موتور در هر خودرویی از جمله ساندرو، مهم ترین قسمت آن است و قسمتی است که انرژی مورد نیاز حرکت کردن خودرو را فراهم می کند. به همین دلیل اهمیت بسیار بالای موتور شما همواره باید حواستان به موتور خودرو باشد و هر گاه که احساس کردید، به خوبی سابق کار نمی کند، سریعا برای تعمیر و برطرف کردن عیب آن اقدام کنید. برای این که بیشتر در مورد تعمیر موتور ساندرو و دلایل بد کار کردن موتور ساندرو بدانید، در ادامه هم همراه باشید.

آشنایی با موتور ساندرو

در ابتدای بحث دلایل بد کار کردن موتور ساندرو، بد نیست که کمی بیشتر در مورد موتور ساندرو بدانیم. موتور ساندرو یک موتور ۱.۶ لیتری ۱۰۵ اسب بخاری است که از نوع K4M 696 می‌باشد. این موتور توسط شرکت رنو طراحی و تولید شده و در خودروهای دیگری مانند مگان و تندر نود هم استفاده شده است. این موتور از تنفس طبیعی برخوردار است و دارای ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ می‌باشد. اگر که دلایل بد کار کردن موتور ساندرو را هر مشکل دیگری را در خودرویتان مشاهده میکنید، به شما توصیه می شود که برای رفع آن مرکز تعمیر موتور ساندروی معتبری همچون ایران رنو مراجعه کنید.

دلایل بد کار کردن موتور ساندرو

دلایل بد کار کردن موتور ساندرو ممکن است متفاوت باشند. اما برخی از عوامل رایج که می‌توانند باعث افت کارایی و عملکرد موتور شوند عبارتند از مواردی که ئر پایین آمده اند.

کیفیت پایین بنزین: بنزینی که در ایران مصرف می‌شود، دارای اکتان پایین است که می‌تواند باعث شود موتور ساندرو دچار نشت سوخت، افزایش مصرف، کاهش قدرت و افزایش آلاینده‌ها شود. برای جلوگیری از این مشکل، توصیه می‌شود که از بنزین با کیفیت بالاتر استفاده کنید و یا موتور را تنظیم کنید تا با اکتان پایین سازگار شود.

کمبود تعویض روغن و فیلتر: روغن موتور نقش مهمی در روان‌کاری و خنک‌کاری قطعات موتور دارد. اگر روغن موتور کثیف یا کم شود، ممکن است باعث افزایش دما، سایش و خرابی قطعات شود. برای حفظ سلامت موتور، باید روغن و فیلتر موتور را در بازه‌های زمانی مشخص تعویض کنید.

عدم تعویض شمع‌ها: یکی از مهم ترین دلایل بد کار کردن موتور ساندرو این بحث است. شمع‌های موتور نقش کلیدی در ایجاد جرقه و احتراق سوخت دارند. اگر شمع‌ها کثیف، سوخته یا ناسازگار باشند، ممکن است باعث شود موتور ساندرو دچار مشکلاتی مانند شتاب ضعیف، ناهماهنگی در گازدهی، افزایش مصرف سوخت و تولید دود شود. برای رفع این مشکل، باید شمع‌ها را در زمان مناسب تعویض کنید و از شمع‌های مناسب برای موتور ساندرو استفاده کنید.

دلایل بد کار کردن موتور ساندرو

دلایل بد کار کردن موتور ساندرو

عدم تنظیم تایمینگ: تایمینگ موتور به هماهنگی بین حرکت سوپاپ‌ها و پیستون‌ها اطلاق می‌شود. اگر تایمینگ موتور ساندرو از تنظیم خارج شود، ممکن است باعث شود موتور دچار ناهنجاری در احتراق، کاهش قدرت، افزایش مصرف سوخت و صدای ناخوشایند شود. برای جلوگیری از این مشکل، باید تایمینگ موتور را در موارد لازم تنظیم کنید و از سالم بودن تسمه تایم اطمینان حاصل کنید.

اطلاعات بیشتر: هزینه تعویض روغن موتور ساندرو

علت بد کار کردن ساندرو در صبح

علت بد کار کردن ساندرو در صبح هم مثل دلایل بد کار کردن موتور ساندرو می تواند از موضوعات مختلفی نشات بگیرد. یکسری دلایل این موضوع را با هم میبینیم.

مشکلات سیستم جرقه زنی:

 • خرابی شمع ها، وایر شمع ها، کوئل یا دلکو
 • نشتی در سیستم جرقه زنی

مشکلات سیستم سوخت رسانی:

 • گرفتگی انژکتورها
 • خرابی پمپ بنزین
 • نقص در فیلتر بنزین

مشکلات سیستم هوا:

 • کثیف شدن فیلتر هوا
 • نقص در سنسور دریچه گاز

مشکلات موتور:

 • کم شدن کمپرس موتور
 • نقص در سیستم روغن کاری

از کجا بفهمیم ساندرو تک کار میکند؟

قبل از این که بدانیم دلایل بد کار کردن موتور ساندرو چه هستند و به این پاسخ دهیم که از کجا بفهمیم ساندرو تک کار می کند، بهتر است بدانیم که تک کار کردن یعنی چه. تک کار کردن یعنی کار کردن ناقص موتور و عدم احتراق در یکی از سیلندرها. یکسری از دلایل و علائمی که موجب این بحث می شوند را در زیر میبینیم.

علت بد کار کردن ساندرو در صبح

علت بد کار کردن ساندرو در صبح

دلایل احتمالی:

 • خرابی شمع یا وایر شمع مربوطه.
 • نقص در انژکتور مربوطه.
 • کم شدن کمپرس موتور.
 • نقص در سوپاپ ها.

علائم:

 • لرزش شدید موتور.
 • کاهش قدرت موتور.
 • روشن شدن چراغ چک.
 • بوی بنزین از اگزوز.

دلایل خرابی موتور ساندرو

موتور ساندرو می‌تواند به دلایل مختلفی خراب شود و دلایل بد کار کردن موتور ساندرو متنوع هستند. برخی از عوامل رایج که می‌توانند باعث خرابی موتور شوند عبارتند از مواردی که در زیر آمده اند.

نارسایی در سیستم احتراق: اگر سیستم احتراق موتور ساندرو دچار مشکل شود، ممکن است باعث کاهش کارایی، افزایش مصرف سوخت، تولید دود و آلاینده‌ها و خام سوزی شود.

نقص در سیستم خنک‌کننده: اگر سیستم خنک‌کننده موتور ساندرو کار نکند یا دچار نشتی شود، ممکن است باعث افزایش دمای موتور و در نتیجه خرابی‌های جدی مانند سوختن واشر سرسیلندر، ترکیدن بلوک یا سرسیلندر و یاتاقان زدن شود.

سایش و فرسودگی قطعات: قطعات موتور ساندرو مانند تسمه تایم، تسمه دینام، یاتاقان‌ها، پیستون‌ها، رینگ‌ها، سوپاپ‌ها و غیره با گذشت زمان و استفاده مداوم ممکن است ساییده و فرسوده شوند.

تعمیر موتور ساندرو

پس از این که دلایل بد کار کردن موتور ساندرو  را کشف کردید، باید برای تعمیر آن اقدام کنید. تعمیر موتور ساندرو یک فرآیند پیچیده و دقیق است که نیاز به دانش فنی و تجهیزات مناسب دارد. برای تعمیر موتور ساندرو، باید مراحل زیر را انجام دهید.

باز کردن کاپوت و جدا کردن اتصالات باتری، روغن موتور، آب رادیاتور، لوله‌های بنزین و بلوک سیلندر.

تخلیه روغن موتور، شیلنگ‌های رادیاتور، لوله‌های بخاری و واتر پمپ.

جدا کردن سرسیلندر، پیستون‌ها، یاتاقان‌ها، تسمه تایم و سایر قطعات موتور.

بررسی وضعیت قطعات موتور و تعویض قطعات فرسوده یا خراب با قطعات اصلی و با کیفیت.

تنظیم و ترازبندی قطعات موتور و انجام آزمایش‌های لازم برای اطمینان از عملکرد صحیح.

نصب مجدد قطعات موتور و اتصالات باتری، روغن موتور، آب رادیاتور، لوله‌های بنزین و بلوک سیلندر.

روشن کردن موتور و بررسی صدا، دما، فشار و سایر علائم موتور.

برای حل این مشکلات لازم است که به تعمیرگاه تخصصی ساندرو در تهران مراجعه کنید.

هزینه تعمیر موتور ساندرو

گفتن هزینه تعمیر موتور ساندرو به راحتی صحبت درباره دلایل بد کار کردن موتور ساندرو نیست. اما یکسری نکات مهم آن در زیر آورده شده اند که هزینه به چه عواملی بستگی دارد.

میزان خرابی: تعمیر اساسی موتور به مراتب گران تر از تعمیرات جزئی است.

نوع قطعات: استفاده از قطعات اصلی و با کیفیت، هزینه تعمیر را افزایش می دهد.

دستورالعمل تعمیر: تعمیر موتور ساندرو در نمایندگی های مجاز، به دلیل استفاده از تجهیزات تخصصی و تعمیرکاران ماهر، گران تر است.

منطقه: هزینه تعمیر در شهرهای بزرگ و کوچک متفاوت است.

مرکز تعمیر موتور ساندرو

اما اگر که دلایل بد کار کردن موتور ساندرو را در خودرویتان مشاهده می کنید و یا خودرویتان هر گونه مشکل فنی دیگری دارد، به شما توصیه می شود که برای رفع آن ها به مرکز تعمیر موتور ساندرو یا همان تعمیرگاه تخصصی ایران رنو مراجعه کنید. برخی خدماتی که در تعمیرگاه ایران رنو به شما ارائه می شوند در زیر آمده اند.

 • تعمیرات تخصصی موتور و گیربکس.
 • سرویس دوره ای.
 • تامین قطعات یدکی اصلی.
 
بفرست برای دوستی
که احتیاج داره:
ثبت سفارش آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *